FIGIEFA Toplantısı Brüksel'de Yapıldı

FIGIEFA Toplantısı Brüksel'de Yapıldı

Otomotiv Satış Sonrası Sektörü'nün Avrupa merkezli derneklerini ve satın alma gruplarını çatısı altında bulunduran, OSS’nin 2000 senesinden bu yana üyesi olduğu FIGIEFA’nın, 2018'deki ilk Genel Kurul toplantısı Brüksel’de yapıldı. OSS Başkanı Rıza Şahin ve Genel Koordinatör Orçun İstanbulluoğlu’nun aralarında olduğu Avrupa Satış Sonrası derneklerinden 29 temsilcinin ve FIGIEFA üyesi satın alma gruplarının üst düzey yöneticilerinin katıldığı toplantı, yoğun bir gündemle 7-8 Mart tarihlerinde iki gün boyunca devam etti.

Bağlantılı Araçlar Gündemin İlk Maddesi Oldu

FIGIEFA ve AFCAR’ın stratejileri ve çalışmalarının değerlendirildiği ilk gündem maddesi bağlantılı araçlar oldu. Avrupa Birliği ile yürütülecek uluslararası çalışmalar ile birlikte yerel olarak ülke bazlı verilecek destekler masaya yatırıldı. Dijitalleşme konusunda ihtiyaçları değerlendiren FIGIEFA bu konu üzerine yaptığı sunum ile detayları üyeler ile paylaştı. “Right to Connect” (Bağlanma Hakkı) kampanyasının devamı, sosyal medyadan da duyurulması ve ülke bazlı üyelerin de desteklemesi konuları ilk günün diğer gündem maddeleri idi.

Araç Tip Onay Yönetmeliği

İkinci günkü yoğun gündem, araç tip onay yönetmeliği üzerine yapılan sunum ile başladı. Tüm gün çeşitli profesyonellerin sunumlarını dinleyen FIGIEFA üyeleri 2019’da Avrupa Birliği’nin uygulamaya başlayacağı bu regülasyon ile ilgili bilgilendi.

Toplantı, katılımcıların 2018 yılında ülkeler özelinde yapılması planlanan çalışmalarla ilgili bilgi paylaşımı ile sona erdi.