OSS Derneği Automechanika Istanbul’da Başrolde

OSS Derneği Automechanika Istanbul’da Başrolde


Otomotiv satış sonrası sektöründe dünyanın lider ticaret fuar markası ve Doğu Avrupa, Balkanlar, Orta Doğu ile Kuzey Afrika’yı da kapsayan bölgede sektörünün en büyük uluslararası organizasyonu olan Automechanika Istanbul 2022, bu yıl da sektörü buluşturdu. Türkiye’de otomotiv satış sonrası pazarının çatı kuruluşu Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) de Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey iş birliği ile 2-5 Haziran 2022 tarihleri arasında, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen organizasyona damgasını vurdu. OSS Derneği, ana destekçileri arasında yer aldığı organizasyona 117 üyesi ile katıldı ve 4 gün boyunca gerçekleştirdiği etkinliklerle sektöre ışık tuttu.

Fuarının açılışında konuşan OSS Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özalp, “Enflasyon ve stabilize olmayan döviz kurları; ilk defa bu kadar uzun süren belirsizliği ile maalesef gündemimizin birinci sırasında. Ama bu tabloya karşın, pandeminin ardından yeniden tasarladığımız iş modellerimizle çalışmalarımıza aralıksız devam etmeyi başarıyoruz” dedi. Sektörün üretim ve ihracat rakamlarına da değinen Özalp, “2021’de satış ve ihracat rakamlarında artış yaşandı. Ayrıca istihdamdaki pozitif seyir de umut verici gelişmeler arasında yer aldı. İlave olarak yılın ilk çeyreğinde hem satış adetlerinde hem ihracatta hem de istihdamda artış yaşandı. Bu iyimser tablonun yılın ikinci çeyreğinde de devam edeceğine inanıyoruz’’ dedi.

2 Haziran Perşembe günü saat 15.00’de E-Mobility alanında OSS tarafından düzenlenen Marka Koruma – Global Bakış Paneli, derneğin uzun zamandır üzerine ehemmiyetle eğildiği marka koruma konusunda yerelde ve globaldeki uygulamaları OSS Yönetim Kurulu ve Marka Koruma Çalışma Grubu Üyesi Emirhan Silahtaroğlu moderatörlüğünde, Renault Group Bağımsız Satış Sonrası Pazarı Direktörü Guy-Olivier Ducamp ve Borgwagner Marka koruma Uzmanı Tarek Kitouni’nin katılımlarıyla gerçekleşti.

3 Haziran Cuma günü saat 14.00’de ise, yine dernek üyelerinin oldukça fazla emek sarf ettiği, sektördeki kadın istihdamını ve nitelikli insan gücünü arttırmaya yönelik yürütülen İş’te Balans projesi hakkındaki son gelişmelerin, İş’te Balans Çalışma Grubu Üyesi Erdem Çarıkçı tarafından aktarıldığı Woman Talk paneli gerçekleşti. Bunun yanında aynı proje kapsamında 5 Haziran Pazar günü, Gelecek Daha Net Gençlik platformunun yönlendirmesiyle fuar alanına davet edilen gençlere, tüm gün süren tanıtım turu ile satış sonrası sektörü tanıtıldı.

4 Haziran Cumartesi günü saat 15.00’de ‘’Blok Muafiyetinin Özel Servislere Etkileri’’ konulu panelde OSS Genel Sekreteri Ali Özçete blok muafiyetinin etkilerini OSS penceresinden tüm dinleyicilere aktardı.

Etkinliklerin en heyecan vericisi, kuşkusuz bu yıl 7.si düzenlenen OSS Konferansı oldu. 20’yi aşkın Avrupa ülkesinde bulunan 1000’den fazla şubesi ile toplamda 27.000 kişiye istihdam imkânı sunan, 2020 yılındaki geliri 5,5 Milyar USD olan, Avrupa’da otomobil, ticari araç ve endüstriyel araçlar konusunda satış sonrası yedek parça sektörünün lider distribütörü olan LKQ Europe’un CEO’su Arnd Franz ‘’Satış Sonrası Pazarı Geleceğe Hazır mı ? ’’ konu başlıklı söyleşisiyle 04 Haziran Cumartesi günü saat 16.00’da OSS Üyeleriyle buluştu. Yoğun ilgi gören konferans plaket seremonisi ile sona erdi.  

Konferansın akabinde, bu yıl da fuar süresince 10:00 - 18:00 saatleri arasında tüm OSS üyelerinin hizmetinde olan OSS Lounge’da düzenlenen kokteylde üyeler sohbet imkanı buldular.

OSS’nin ana destekçisi olduğu Automechanika Istanbul, gelecek yıl 8-11 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek.