OSS Üyeleri Online Yıl Sonu Buluşmasında Bir Araya Geldi

OSS Üyeleri Online Yıl Sonu Buluşmasında  Bir Araya Geldi

 

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS) düzenlediği yıl sonu buluşmasında dernek üyeleri ve sektörün önde gelen temsilcileri online ortamda bir araya geldi. 25 Aralık 2020 tarihinde “Geleceğe hazır mıyız?” temasıyla gerçekleştirilen geleneksel yıl sonu buluşmasını 250’yi aşkın üye ve sektör temsilcisi takip etti. Etkinlikte OSS’nin üyeleri ile gerçekleştirdiği Mentimeter Anketi ile 2020 yıl değerlendirmesi 2021 yılı beklentileri açıklandı. Online buluşmada ayrıca OSS Derneği’nin KAGİDER ile yürüttüğü  Sosyal Sorumluluk Projesi  ‘’İş’te Balans’’ da tanıtıldı.

OSS 2020 yıl sonu buluşması pandemi sebebiyle online olarak gerçekleştirildi.25 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilen buluşmada otomotiv satış sonrası sektörünün 2020 yılındaki performansına dair kapsamlı bir değerlendirilme yapılarak 2021 yılı hedefleri masaya yatırıldı. “Geleceğe hazır mıyız?” temasıyla gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmasını OSS Genel Sekreterş Patrizio Ragusin gerçekleştirdi.  Konuşmasında ilk olarak  dünyayı etkisi altına alan Covid-19 süreci sebebiyle yaşanan pandemi sürecine değinen Ragusin, özellikle bu yılın Mart ayından beri her türlü buluşmayı, toplantıyı sanal ortama taşıdıklarına vurgu yaptı. Ardından üyelere her yıl gerçekleşen Mentimeter anketi soru cevap ve yorumları hakkında bilgilendirmelerde bulunan Ragusin, önceki dönem OSS Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Rıza Şahin’e ise derneğe ve sektöre katkılarından dolayı teşekkür etti. Patrizio Ragusin, son olarak başta kadınlar olmak üzere, eğitimli, üniversite mezunu gençleri sektöre kazandırmak ve sektör bilinirliğini artırmak için KAGİDER ile birlikte yürütülen “İŞ’TE BALANS” projesi hakkında kısa bir açıklamada bulundu.

OSS 2020’de hız kesmedi

Geleneksel yıl sonu buluşması konuşmasına Covid-19  ve İzmir depremi sebebiyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da baş sağlığı dileyerek başlayan Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özalp, 2020 yılını, sektörel ve OSS Derneği’nin çalışmaları nezdinde değerlendirdi. Faaliyetlerini ağırlıklı olarak sanal ortama taşımalarına rağmen hız kesmeden çalışma ve faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Özalp, “Tüm çalışma gruplarımız aktif olarak bir araya geldi, üretmeye devam etti. Üye ilişkileri, kurumsal iletişim, telematik ve bilgi teknolojileri, dijital takograf, yasal düzenlemeler, eğitim, sigorta çalışma gruplarımız her ay düzenli toplantılar gerçekleştirdi, üzerine aldığı sorumlulukları yönetim kurulumuzla birlikte yerine getirmek için emek ve zaman harcadı. Tüm çalışma grubu üyelerimize buradan sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

OSS için iletişim yönünden güçlü bir yıl geride kaldı

Yıl boyunca sektörün ve üyelerin nabzını anketlerle tutmaya devam etiklerine de değinen Ziya Özalp, iletişim faaliyetleri kapsamındaki etkinliklerinden de bahsederek “Bu bağlamda üç tanesi Covid 19 konusunda olmak üzere toplamda 8 anket düzenledik. Bunların raporlarını yazdık, çıktılarını sizlerle paylaştık. Online yayınlarımız, eğitimlerimiz ve çalıştaylarımız devam etti. Kamu ilişkilerine bu dönem oldukça önem verdik, yıl boyu sektörümüzü ilgilendiren konulardaki sıkıntıları ilgili mercilere aktardık, istişarelerde bulunduk, çözümün ortağı olmak için var gücümüzle çalıştık. Derneğimizin ve sektörümüzün bilinirliğini ve güvenilirliğini arttırmak için yıl boyu faaliyetlerde bulunduk. canlı radyo ve tv yayınlarına katıldık, yıl boyu 2000’e yakın basılı ve dijital medyada yer haberlerimiz için içerikler oluşturduk. Sektörümüzün sesini gerekli yerlerde kamuoyuna da duyurarak satış sonrası pazarının avantajlarını ve neden tercih edilmesi gerektiğini son tüketiciye kadar anlatmaya çalıştık. Sahte konusu üzerine hassasiyetle durmaya devam ettik.” dedi. Özalp konuşmasını önceki dönem dernek başkanı Rıza Bey’e ve Yönetim Kurulu üyesi Erdem Bey’e OSS çatısı altındaki çalışmaları için teşekkür ederek tamamladı.

2020 yılı ve 2021 beklentileri Mentimeter anketi ile masaya yatırıldı

Önceki dönem OSS Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Şahin moderatörlüğünde gerçekleşen mentimeter anketi de yıl sonu buluşmasının önemli bir parçasını oluşturdu. Temel olarak 2020 yılı değerlendirmesi ve gelecek beklentilerinin sorulduğu anket online olarak katılımcı üyelerle gerçekleştirildi. Anketten çıkan sonuçlara göre pandemi etkisi, yüzde 71 ile üye firmaların ekonomik açıdan etkilendiği en önemli faktör olurken, yüzde 18 oranında belirtilen dövizdeki hareketliliğin ise diğer bir faktör olduğu görüldü. Üyelerin yarıya yakınının pazarın beklentilerinin üzerinde bir yıl geçirdiği ve  yüzde 5-10 aralığında büyüdüklerini söylemesi, bir başka önemli sonuç olarak göze çarptı. Katılımcıların dörtte biri ise yüzde 20 oranında büyüme kaydederek oldukça başarılı bir yıl geçirdiklerini belirtti.

Bu büyüme, anket sonuçlarında 2021 yılında da devam edeceği yönündeki sonuçları da ortaya koydu. OSS üyelerinin yarıya yakınının 2021 yılında yüzde 10 - 20 arasında büyüme beklentisinde olduğu gözlemlendi. Katılımcıların yüzde 31’lik kesimi, otomotiv satış sonrası pazarındaki en önemli sorunu halen Covid-19 olarak belirtirken, benzer oranda üye ise tahsilat ve ödeme problemlerinin 2021 yılının başlıca problemi olacağı yönündeki görüşünü paylaştı. Gelecekte otomotiv satış sonrası pazarını etkileyecek en önemli kilit trendin ne olacağı sorusuna üyelerin yarısı elektrikli araçlar yanıtını verirken, bu yanıtı eşit oranlarla dijitalleşme ile satın alma ve birleşmeler takip etti. Üyelerin yarısından fazlası ise 2021 yılında büyümek için dijitalleşme ve teknolojiye yatırım yapmayı stratejik planlarının birinci sırasına koyarken, yüzde 28’i markalarına yatırım yapmayı, yüzde 12’si ise yurtdışı pazarlarına açılmayı hedeflediklerini ifade etti.

“İŞ’TE BALANS” Projesi buluşmada tanıtıldı

Otomotiv satış sonrası sektöründe, her kademe çalışanlar arasında kadın istihdamını

arttırmak ve yeni mezunlardan sektöre kalifiye iş gücü sağlamak adına KAGİDER ile birlikte hayata geçirilen “İŞ’TE BALANS” Projesi de yıl sonu buluşmasında tanıtıldı. Konuyla ilgili olarak OSS Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Erfan ve KAGİDER Başkanı Emine Erdem, projeyi ve amaçlarını tanıtırken, Zeynep Erfan projenin detaylarını bir sunumla katılımcılara aktardı.

“İŞ’TE BALANS” Projesi ile genç kadınların meslek seçiminde, OSS ve üyelerinin yer aldığı sektörlerde farkındalık yaratılıp, kadın istihdamının arttırılması hedeflendiği aktarıldı. 1 yıl boyunca sürecek olan proje kapsamında; üniversite ve meslek liselerinde eğitime devam eden ya da yeni mezun genç kadınların hedeflendiği ancak aynı seviyedeki erkeklerin de hedef kapsamında yer alabileceği belirtildi. İkinci hedef kitle olarak da sektördeki işverenlerin dikkatlerinin çekilmesinin önemi vurgulandı. Bu kapsamda projenin medyaya duyurulması, mentor-mentee çalışmaları, iyi örnek videoları, KAGİDER IK Portalı’na erişim, üniversite panellerine katılım ve değerlendirme gibi süreçlerin uygulanacağı, ana hatlarıyla katılımcılara duyuruldu.

OSS Geleneksel yıl sonu buluşması, 2021 için olumlu temennilerle sona erdi.

Yayın kaydına aşağıda yer alan linkten erişebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=Q-UCL7GEl0A