Üyelerimiz ile Birlikte Sektörün Geleceğine Yelken Açtık

Üyelerimiz ile Birlikte Sektörün Geleceğine Yelken Açtık

Otomotiv satış sonrası pazarına yön veren OSS Derneği, sektörde bir ilke imza atarak Slimstock iş birliğiyle düzenlenen yelken etkinliklerinde üyeleriyle bir araya geldi. 14 Eylül 2019 Cumartesi günü İstanbul’da ve 23 Ekim 2019 Çarşamba günü İzmir’de düzenlenen etkinliklerde teorik ve uygulamalı yelken eğitimi, seyri ve yarışı yapıldı. Bunun yanı sıra uzman konuşmacılar tarafından gerçekleştirilen sunumlar katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.

30’a yakın firma temsilcisinin katılımıyla Moda Deniz Kulübü'nde gerçekleşen İstanbul organizasyonunda Avrupa’da otomotiv ve tamir endüstrisindeki en önemli şirketlerden biri olan Autonet İmport Ltd’nin Tedarik Zinciri Müdürü Zolthan Bartha, “Personel bulma, işe alım problemleri ve şirketlerin olumsuz etkilerin üstesinden gelmek için aldığı tedbirler” konulu sunumu ile değerli bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Zolthan Bartha ‘’ “Otomotiv satış sonrası pazarının farklı görevlerde bulunan aktörlerini böyle bir organizasyonda buluşturma fikri, aralarındaki iletişimin kuvvetlenmesi için çok iyi olmuş. Otomobillerin sayısına ve kalitesine bağlı olarak, İstanbul’daki yedek parça pazarı geniş bir Tedarik Zincirine sahip olma konusunda büyük bir  potansiyele sahiptir. Bu elbette ki, şirketlerin sundukları ürünlerin sayısı ve büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Türkiye’de borç maliyetinin yüksek olduğu göz önüne alındığında, mümkün olan en düşük stok değerinde en yüksek bulunabilirlik seviyesini sağlamak için envanteri optimize etmenin önemli olduğunu düşünüyorum. ”dedi.

İzmir organizasyonu ise Setur Marina Çeşme’de gerçekleşti. Teorik eğitimin ardından ögle yemeğinde dünya genelinde  bağımsız denetim ve danışmanlık alanlarında hizmet veren firmalardan Ernst & Young’ın  Kıdemli Müdürü Dr. Burak Kandemir; ‘’Yeni teknolojilerin otomotiv sektörüne etkisi’’ konulu sunumu ile değerli bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Kandemir yaptığı konuşmada; “Otomotiv satış sonrası pazarı teknolojiyle birlikte yeni zorluklarla karşılaşacak bir sektör. İnsanoğlu olarak öngöremediğimiz büyük teknolojik gelişmeler mevcut. Stok yönetimi de bu değişimin bir parçası olmalı. Çünkü hangi müşteriye, hangi ürünü ne zaman sunacağımız teknolojiyle birlikte değişmeye başlıyor. Stok yönetimini kolaylaştıracak teknolojik yenilikler kullanmak, öngöremediğimiz bu dünyayı daha da ulaşılabilir hale getirecek” dedi.

OSS Derneği’nin, kurulduğu yıldan beri çok sesli ve şeffaf bir dernek yapısı inşa edebilmek adına tüm Yönetim Kurulları ve Alt Grupları vasıtasıyla çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Ziya Özalp, bu bağlamda sektörü daha da ileriye taşıyabilmek  adına çalışma grubu yapılarında bir dizi değişikliğe gidilerek bu dönemde 7 farklı çalışma grubu ile faaliyetlerine devam edeceğini bildirdi. Ziya Özalp ; ‘’Bunun yanı sıra gündemimizde sahte ile mücadele kampanyası ve sektör büyüklüğünü ölçmek adına yaptığımız çalışmalar yer almaktadır. Sizlerin değerli katılımlarıyla ,önemli bir buluşma olan bu etkinlik vesilesiyle yönetim kurulumuz adına teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Yelken etkinliği, üyelerin bir araya gelerek sosyalleşmesini ve değerli konuşmacılardan bilgiler edinmesini sağladı. OSS Dernek Başkanı Ziya Özalp her iki organizasyonda da katilımcılara sertifikalarını takdim ederek teşekkür konuşması yaptı.