OSS Penceresinden 2020 Yılı Değerlendirmesi

OSS Penceresinden 2020 Yılı Değerlendirmesi

 

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özalp, 2020 yılını, sektörel ve OSS Derneği’nin çalışmaları nezdinde değerlendirdi.

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özalp:

Otomotiv satış sonrası sektörü olarak 2020 yılından beklentilerimiz oldukça fazlaydı. Açıkcası bu sene için olumlu sinyaller de alıyorduk. Ancak, ilk çeyrekte etkileri iyiden iyiye hissedilen Covid-19 salgını devamında bir pandemiye dönüştü. Bu süreç özellikle başlangıçta tüm sektörleri etkilediği gibi bizleri de etkiledi. Pandemi sürecinde, sektörün nabzını tutmak için düzenli periyotlarla üyelerimizle anket çalışmaları yapmaya başladık. 1995 yılından günümüze sektörün gelişmesini ve büyümesini sağlamak misyonuyla hareket eden OSS Derneği, bugün 200’den fazla üyesi ile satış sonrası pazarının saygın bir oluşumu haline geldi. Bu kapsamda, yaptığımız anketler, duyurular ve çalışmalar sayesinde sektörle sürekli temas halinde kaldık.

OSS üyeleri için 2020 yılında karşılaşılan en büyük zorluk ekiplerini sağlıklı tutmak ve satışlardaki genel düşüş ile başa çıkmak dışında, öngörülemeyen bir pazarda dalgalanan talebi takip etmek oldu. Özellikle son dönemde parçaların ve ürünlerin bulunabilirliği her zamankinden daha da önemli hale geldi. Diğer yandan, 2020 yılında kamu ilişkilerine oldukça önem verdik. Yıl boyu sektörümüzü ilgilendiren konulardaki sıkıntıları ilgili mercilere aktardık, istişarelerde bulunduk, çözümün ortağı olmak için var gücümüzle çalıştık. Yani aldığımız geribildirimlerden çıkardığımız analiz ve öngörüleri yetkililere taşıyarak olası problemlerin önüne geçmeye çalıştık.

Tüm bunlara rağmen otomotiv satış sonrası sektörü olarak özellikle 2019 yılına göre oldukça iyi bir yıl geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Üyelerimizle gerçekleştirdiğimiz son anketin sonuçları da bunu doğrular nitelikte. Sektör temsilcileriyle yaptığımız anketin sonuçları, 2020 yılında pazarın beklentilerin üzerinde seyrettiğini ve yüzde 5-10 aralığından yüzde 20’lere kadar bir büyüme olduğunu ortaya koyuyor. Söz konusu büyümede, otomotivde iç pazarın normalin üzerinde hareketli bir yıl geçirmesinin payı da tabi ki oldukça büyük. Bu bağlamda, yine anket sonuçlarına göre 2021 yılında sektörümüzün yüzde 10 ile yüzde 20 büyüme beklediğini söyleyebiliriz.